درمان و پیشگیری از فرو رفتن مو در پوست پایین تنه

شاید برای خیلی ها سوال باشد که موهای فرورفته چه هستند؟ موهای اصلی که رشد می کنند وارد پوست می شوند اما به سطح  پوست نمی آیند. در اکثر موارد موها را با موم یا کندن آن  و یا از طریق پوست و تراشیدن به سمت سطح رشد خواهند کرد. هنگامی که یک مو فرو می رود، ممکن است کوچک، به شکل کورک یا برجستگی های پر از چرک و جوش شود.

در برخی از موارد پوست اطراف موی فرو رفته تیره تر می شود. این تغییر رنگدانه نشانه ای شناخته شده است. همچنین ممکن است احساس درد یا خارش در اطراف منطقه ای که مو در آن فرو رفته است، داشته باشید. اگر در حال توسعه یک مو فرو رفته باشید شما در معرض خطر هستید؛ برای اینکه شما می خواهید به هر طریق می خواهید مو را از بدن خود حذف کنید. این شامل اصلاح، اپیلاسیون یا برداشتن مو ها است. افراد خاصی ممکن است در معرض خطر بالاتری باشند. برای مثال افراد با موهای ضخیم، موهای فرفری. این امر به ویژه با موهای ناحیه تناسلی که گرایش بیشتری به درشت تر شدن موها نسبت سایر نقاط بدن دارند ارتباط مستقیم دارد.

چه چیزی باعث موهای فرورفته در پوست می شود؟

زمانی که شما به حذف مو می پردازید معمولاً آنها دوباره رشد می کند و حذف آن ها از طریق پوست مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال موهای دیگر ممکن است زیر پوست رشد کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد پاسخ بدن به موها مثل پاسخ به یک شی خارجی  است و آن را به عنوان یک مهاجم و شی خارجی می داند. این زمانی است که علائمی مانند درد، خارش، قرمزی یا تورم  در پوست شما آغاز خواهد شد.

همچنین بخوانید :  آرایش صورت جذاب برای پوست تیره رنگ+تصاویر

درمان موهای در پوست فرو رفته:

گاهی هم درمان ممکن است لازم باشد. گزینه های درمان زیر ممکن است مفید باشد:

۱- از بین بردن مو در آن منطقه را متوقف کنید:

توقف اپیلاسیون، اصلاح یا برداشت مو در آن منطقه باعث می شود موهای فرو رفته به سطح پوست برگردند. خارش و یا چیدن در موی فرورفته نیز ناراحتی را بدتر می کند؛ زیرا می تواند به عفونت پوست منجر شود و یا ایجاد اسکار و زخم کند.

۲- حذف پوست مرده:

با شستشوی ملایم و لایه برداری در اطراف موی فرورفته ممکن است به بازگشت مو به سطح پوست کمک کند. پزشک شما ممکن است دارویی را تجویز کند که هرچه سریعتر سلول های مرده پوست جدا شوند. مثل رتینوئیدها، ترتینوئین که به پاکسازی سلول مرده پوست می پردازد و به سرعت کار را بر روی پوست شما انجام می دهند. آنها هم چنین به روشن کردن تکه های پوست تیره شده که به دلیل موی فرورفته و افتاده ایجاد شده است کمک کنند.

۳- استفاده از کرم ها به منظور کاهش التهاب:

موهای در پوست فرورفته باعث قرمزی و التهاب می شود و پزشک شما ممکن است یک کرم استروئید برای شما تجویز کند. این درمان موضعی می تواند تورم و سوزش در اطراف موها را کاهش دهد.

۴- مصرف آنتی بیوتیک:

اگر موهای ناحیه تناسلی در پوست فرورفته باشد و منجر به عفونت شوند شما ممکن است نیاز به یک پماد آنتی بیوتیک داشته باشید.

جلوگیری از موهای در پوست فرورفته:

بهترین راه برای جلوگیری از موهای موهای در پوست در وهله اول حذف کردن آنها است. با این حال این امکان همیشه نیست. اگر اپیلاسیون، اصلاح و برداشت به دلایل پزشکی یا بهداشتی لازم باشد. در آن صورت شما می توانید برای جلوگیری از آنها از این مراحل استفاده کنید:

همچنین بخوانید :  روش های از بین بردن موهای زائد در خانم ها، توصیه ها و عوارض

هنگامی که موها شروع به رشد می کنند با یک تیغ به صورت تراشیدن آن منطقه ممکن است خطر ابتلا به این موها را کاهش دهد. اول شستن پوست با صابون ملایم سپس یک کرم روان کننده اصلاح یا ژل برای مناطق حساس طراحی شده استفاده کنید. هنگامی که اصلاح شما به پایان رسید لباس زیر و شلوارتان خشک باشد و آن منطقه را هم کاملاً خشک کنید. استفاده از یک تیغ صورت تراشی تیز، تمیز و تازه نیز بسیار موثر است.

لیزر مو:

هر چند لیزر مو گران است ولی برای برداشتن مو یک راه حل طولانی مدت و حل همیشگی این مشکل است. لیزر به حذف مو در یک سطح عمیق تر است و به فولیکول مو را از بین می برد که مانع از  رشد مو می شود هرچند در بعضی موارد هم یک راه حل نیمه دائم است.

دکتر سلام

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *